02 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь
Водно-болотні угіддя відіграють важливу роль в екосистемі нашої планети, оскільки є одним з найбільших джерел прісної води та природним місцем проживання для багатьох водоплавних тварин та рослин. Саме тому 2 лютого 1971 року у м. Рамсаре (Іран) було підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів. А з 1997 року у день підписання Рамсарської конвенції було започатковано відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь.
У 2022 році за пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя – на користь людям і природі!».
На території України знаходяться 50 водно-болотних угідь міжнародного значення. Крім того, Україна очікує на включення до Рамсарського списку ще низки водно-болотних угідь.
Водно-болотні угіддя належать до найбільш продуктивних екосистем світу. Вони є осередками біологічного різноманіття, джерелами води та первинної продуктивності, від яких залежить існування незліченних видів рослин і тварин. Вони підтримують високі концентрації численних видів птахів, ссавців, плазунів, земноводних, риб і безхребетних.
Рамсарська конвенція наголошує на необхідності запровадження основних підходів для збереження прісних вод та забезпечення належного доступу до чистої води – це припинення руйнування і початок відновлення водно-болотних угідь, демонтаж гребель, припинення надмірної експлуатації підземних вод, очищення і припинення забруднення джерел прісної води, збільшення ефективності використання води, «мудре» використання водно-болотних угідь, інтеграція питань управління водно-болотними угіддями у секторальні та регіональні плани розвитку.
Кожен з нас може внести свій невеликий внесок у охорону водно-болотних угідь. Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу.
Головна ідея - "не нашкодь"! не забруднюйте водойму, біля якого ви живете;
не засмічуйте берег, на якому ви відпочиваєте; висаджуйте дерева у прибережній зоні; дотримуйтесь правил рибної ловлі;
не діставайте тварин у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
вивчайте свою водойму і діліться своїми знаннями з дітьми, оточуючими.