Станично-Луганська селищна громада
Щастинський район, Луганська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Позитивний досвід ефективного функціонування системи управління охороною праці підприємства

Дата: 11.02.2022 10:19
Кількість переглядів: 363

Станично-Луганське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – Станично-Луганське відділення) продовжує розповсюджувати серед роботодавців та найманих працівників підприємств вивчений позитивний досвід ефективного функціонування системи управління охороною праці на державному підприємстві «Станично-Луганське досвідне лісомисливське господарство» (далі – підприємство). Підприємство є одним із базових підприємств, де реально створена постійно діюча система управління охороною праці (далі – СУОП).

 

Підприємство зареєстроване як суб’єкт господарської діяльності 11.04.2001 Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області та розташоване в східній частині Луганської області на території Щастинського району. Загальна площа земель лісового фонду складає 37575,8 га, в тому числі вкриті лісовою рослинністю землі – 23051,5 га. Основний вид діяльності підприємства згідно із КВЕД: 02.10 – лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві. Основними напрямами роботи підприємства є охорона лісів від пожеж, шкідників, незаконних рубок, посадка нових лісів та лісовідновлення, проведення рубок, формування та оздоровлення лісів.

 

До складу підприємства входять 6 лісництв: Щастинське, Малинівське, Кондрашівське, Станично-Луганське, Піщане, Чугинське. Загальна кількість працівників на поточний рік складає 134 особи.

 

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» на підприємстві забезпечено функціонування СУОП, а саме: розроблені та затверджені положення, інструкції, акти з охорони праці, що діють у межах підприємства. Робота з питань охорони праці здійснюється відповідно до вимог Положення про службу охорони праці, Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці, Положення про систему управління охороною праці.

 

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» для офіційного розподілу обов’язків, прав та відповідальності в галузі охорони праці між усіма учасниками виробничого процесу призначені посадові особи, які забезпечують вирішення питань охорони праці. У посадових інструкціях інженерно-технічних працівників відображені обов’язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій з охорони праці.

 

Керівництво роботою з управління охороною праці та відповідальність за її функціонування покладено на директора, у структурних підрозділах – на керівників структурних підрозділів; функції служби з охорони праці покладено на інженера з охорони праці, яка має багаторічний досвід роботи.

 

Фахівець служби охорони праці підприємства виконує посадові обов’язки відповідно до вимог Типового положення про службу охорони праці і керується у своїй діяльності Законом України «Про охорону праці», міжгалузевими та галузевими нормативними актами з охорони праці та актами з охорони праці, що діють в межах підприємства, надає працівникам підприємства консультації з питань охорони праці, контролює своєчасність проведення навчання, всіх видів інструктажу з охорони праці, а також дотримання працівниками вимог інструкцій з охорони праці за професіями та видами робіт, актів з охорони праці, що діють у межах підприємства, та розділу «Охорона праці» Колективного договору.

 

На підприємстві існує відомчий та громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту в структурних підрозділах.

 

Фахівець служби охорони праці відповідно до затвердженого графіка проведення перевірок стану охорони праці здійснює поточні перевірки в структурних підрозділах підприємства, обстежує виробничі об’єкти та оглядає робочі місця. За результатами перевірки видає керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків стану охорони праці. На підставі виявлених порушень вимог охорони праці ухвалюються відповідні рішення та розробляються заходи, спрямовані на їх усунення.

 

Загальне керівництво та координацію діяльності в системі контролю здійснює служба охорони праці, яка узагальнює і систематизує в цілому по підприємству результати всіх видів контролю.

 

Безпосередні керівники робіт здійснюють щоденний оперативний контроль та перевіряють організацію робочих місць, справність механізмів та інструментів, стан території, наявність огороджень, освітленість, справність вентиляції та інших засобів захисту, наявність та відповідність засобів індивідуального захисту, наявність інструкцій з охорони праці та знаків безпеки, відповідність підготовки працівників.

 

На оперативних нарадах та зборах трудового колективу розглядаються питання про стан охорони праці, доводиться до відома працюючих інформація щодо обставин та причин виробничого травматизму на інших підприємствах регіону.

 

Між керівництвом підприємства та профспілковою організацією укладено Колективний договір, який було схвалено на загальних зборах трудового колективу. Розділ «Охорона праці» Колективного договору містить інформацію про обов’язки роботодавця, працівників та профспілкової організації щодо створення безпечних умов праці. У ньому передбачено забезпечення гарантій працівникам у сфері охорони праці на рівні, не нижчому за передбачений законодавством, а також визначено джерела та мінімальні обсяги фінансування заходів з охорони праці.

 

Відповідно до зобов’язань за Колективним договором на підприємстві виконуються розроблені Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму та професійним захворюванням (далі – Комплексні заходи). Організаційно-методичну роботу щодо складання Комплексних заходив здійснює служба охорони праці підприємства за участю професійної спілки підприємства.

 

Фінансування заходів з охорони праці здійснюється за рахунок підприємства у розмірі не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік.

 

На підприємстві відповідно до вимог Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98) для кожної професії згідно зі штатним розписом, а також для робіт із підвищеною небезпекою розроблено та введено в дію 77 інструкцій з охорони праці, які переглядаються у визначені законодавством терміни, а саме: інструкція з охорони праці для машиністів насосних станцій; інструкція з охорони праці для осіб, які працюють з вантажопідіймальними механізмами; інструкція з охорони праці для слюсаря з ремонту котельного обладнання тощо. Розроблено низку положень з питань охорони праці, а саме: Положення про Систему управління охороною праці підприємства; Положення про службу охорони праці підприємства; Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівників підприємства тощо.

 

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять інструктажі з питань охорони праці, надання першої долікарської допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

 

При розробці інструкцій з охорони праці для професій та видів робіт враховані всі технічні операції виробничого процесу та вимоги діючих законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці, технічної документації тощо.

 

Порядок навчання, проведення інструктажів та стажування з охорони праці проводиться відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05). Керівник підприємства, головний лісничий, головний механік, інженер з охорони праці, голова первинної профспілки, а також члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці проходять у встановленому порядку навчання і перевірку знань з питань охорони праці перед початком виконання посадових обов’язків та періодичну перевірку знань в Українському центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства (м. Боярка).

 

Вчасно проводяться навчання і перевірка знань у працівників, що залучаються до робіт з підвищеною небезпекою. Керівництво підприємства залучає страхового експерта з охорони праці до участі в проведенні навчання працівників та до роботи комісії з перевірки знань з питань охорони праці.

 

Для якісного проведення занять, пропаганди охорони праці, проведення вступного інструктажу з питань охорони праці та перевірки знань працівників з питань охорони праці на підприємстві існує клас охорони праці, а в кожному лісництві є куточок з охорони праці, оснащений сучасною наглядно-навчальною агітацією, яка враховує специфіку діяльності підприємства. Інформаційний зміст куточків з охорони праці постійно оновлюється відповідно до обставин, що змінюються у галузі охорони праці, виробничої безпеки.

 

Працівники, зайняті на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також на роботах, пов’язаних із забрудненням, у повному обсязі забезпечені спеціальним одягом, спеціальним взуттям і іншими засобами індивідуального захисту згідно з вимогами Норм безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту для працівників лісового господарства, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 26.02.2018 № 293. Працівники забезпечені костюмами спеціальними захисними (захисний одяг для пожежного) «UF Standart», костюмами брезентовими (для гасіння лісових пожеж), черевиками шкіряними, рукавицями комбінованими, куртками на утепленій підкладці для роботи в зимову пору року, касками захисними, окулярами захисними тощо. На підприємстві забезпечено дотримання санітарно-гігієнічних вимог, у всіх підрозділах наявні побутові кімнати, які обладнані шафами; кімнати сушіння спецодягу, умивальники та душові з холодною та гарячою водою. Працівникам регулярно видаються за встановленими нормами миючі засоби.

 

Усі працівники підприємства проходять медичний огляд згідно з планом-графіком їх проведення. За результатами проведення періодичного медичного огляду працівників на нараді адміністрації підприємства за участю керівників структурних підрозділів розглядаються рекомендації, викладені в заключному акті, стосовно працівників, які мають проблеми зі здоров’ям, та приймається рішення про переведення їх на іншу роботу за станом здоров’я, про заборону виконання ними певних видів робіт, про направлення на дообстеження, на МСЕК або лікування. Відповідно до вимог пункту 2.3 та пункту 2.17 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246, до Станично-Луганського відділення надаються заключні акти про проходження медогляду та поіменні списки працівників, які підлягають медичному огляду. Завдяки цьому ведеться постійний контроль за своєчасним проходженням працівниками підприємства періодичних медоглядів працівників певних категорій та спостереженням за динамікою стану здоров’я працівника в процесі його виробничої діяльності. У 2021 році всі працівники підприємства, які підлягають медичному огляду, пройшли медичний огляд та відповідно до заключного акту медогляду допущені до роботи.

 

Інженер з охорони праці підприємства співпрацює зі страховим експертом з охорони праці Станично-Луганського відділення під час проведення профілактичної роботи, звертається за консультацією щодо удосконалення СУОП підприємства для її більш ефективного функціонування. На базі цього підприємства проводяться конкурси професійної майстерності серед працівників з метою підвищення якості виконання робіт у сфері лісового господарства. Працівники підприємства кожного року беруть активну участь у проведенні заходів з нагоди Всесвітнього дня охорони праці. Керівники та працівники підприємства беруть активну участь у семінарах і нарадах, які проводяться з ініціативи Станично-Луганського відділення.

 

Щоденна системна робота зі створення ефективного функціонування СУОП на підприємстві дає можливість звести до мінімуму реалізацію ризиків настання нещасних випадків та зберегти життя і здоров’я працівників. Позитивний досвід ефективного функціонування СУОП цього підприємства у подальшому буде розповсюджуватись страховим експертом Станично-Луганського відділення під час проведення семінарів, нарад та робочих зустрічей із посадовими особами інших підприємств району.

 

Для більш детального ознайомлення зі створеною на підприємстві ефективно функціонуючою СУОП звертайтеся до Станично-Луганського відділення за адресою: смт Станиця Луганська, вул. Горького, 2-б, тел.: (06472) 3-13-97.

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь