18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Дата: 15.05.2023 11:00

Починаючи з 1994 року, щороку 18 травня Україна відзначає День скорботи й пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. З 2016 року – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, згідно з постановою Верховної Ради України «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» від 12 листопада 2015 року.

Саме 18 травня 1944 року радянська влада розпочала масову депортацію корінного населення Кримського півострова на території Центральної Азії. В цей день з півострова було відправлено перший ешелон кримських татар. Загалом було депортовано близько 200 тисяч людей.

Депортація мала катастрофічні наслідки для корінного народу Криму в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.

Понад 20 років радянська влада заперечувала злочинний характер власних дій. 1967 року парламент СРСР визнав необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.

У цей знаковий для світової історії день ми схиляємо голови перед пам’яттю кримських татар, безжально знищених злочинними режимами СРСР та рф.