Пільги для учасників бойових дій

Дата: 23.05.2023 18:17

У зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України з’явилася велика кількість осіб, які є учасниками бойових дій. На сьогодні наша держава намагається підтримувати та допомагати тим героям, які захищають нашу країну. У зв’язку з цим на рівні законодавства були встановлені пільги для учасників бойових дій та членів їх сімей.

Наразі є низка нормативно-правових актів, які регулюють цю тему, але найголовніший серед них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Так, зокрема, ст. 12 вищезазначеного закону встановлює велику кількість пільг, основні з них:

Медичні пільги:
- безоплатне одержання лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

- право на першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

- щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

Пільги, що стосуються житлових питань:
- 75 % знижка плати за користування житлом;

- 75 % знижка плати за користування комунальними послугами;

- першочергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт будинків і квартир;

- учасник бойових дій може одержати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель, дачних будинків з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва;

- першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів із будівництва та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств.

Фінансові пільги:
- особа, яка є учасником бойових дій, має знижку у 75 % на паливо для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

- безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом;

- виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога, але з 2023 року замість 5 травня відповідна виплата учасникам війни, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) загиблих учасників бойових дій, жертвам нацистських переслідувань здійснюватиметься щорічно до Дня Незалежності України, який відзначається 24 серпня. Відповідні зміни внесено до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Порядок та розміри разової грошової виплати визначаються Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Таким чином, наша держава активно підтримує учасників бойових дій та членів їх сімей. Україна є гарантом запровадження та виконання вищезазначених пільг.