Забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків.
Гендерна рівність передбачає суспільство, в якому і жінки, і чоловіки володіють рівними можливостями, правами та обов’язками в усіх сферах життя. Рівність між жінками та чоловіками – це коли представники обох статей можуть на рівних правах мати доступ до освіти і охорони здоров’я, управління і влади, мають рівні можливості досягти фінансової незалежності, працюючи на когось або керуючи власним бізнесом, реалізації своїх особистісних та професійних потреб та інтересів.
Критичним аспектом у досягненні гендерної рівності є наділення жінок повноваженнями і більш широкими можливостями в різних сферах розвитку суспільства, а також залучення чоловіків до процесу досягнення гендерної рівності.
Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків є важливим напрямом державної політики в Україні. Законодавство з цих питань складається з Конституції України та Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Стаття 24 Конституції України закріплює рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Частина третя цієї статті безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні та наголошує на тому, що рівність прав жінок та чоловіків забезпечується наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї тощо.
Метою Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» є досягнення рівного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України.
Державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків спрямована на:
- утвердження ґендерної рівності;
- недопущення дискримінації за ознакою статі;
- забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень;
- забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов’язків;
- підтримку сім’ї, формування відповідального материнства і батьківства;
- виховання і пропаганду серед населення України культури гендерної рівності, поширення просвітницької діяльності у цій сфері;
- захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі.
Законом України передбачена відповідальність за порушення забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, згідно якої, для осіб, винних в порушенні встановлено цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Часто на заваді рівнозначності реалізації прав жінок і чоловіків стають так звані соціальні бар’єри: застарілі уявлення про соціальні ролі чоловіка та жінки у суспільстві, страх осуду, гендерні стереотипи, тощо. Але рівноправність чоловіків та жінок – це невід’ємна частина прав людини, вона є передумовою демократії та соціальної справедливості.