Освітній курс «Мова меморіалів»
Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» в межах програми The Post-War Memory Culture in Ukraine («Культура пам'яті в повоєнній Україні»), що втілюється за підтримки Швейцарії, та за підтримки forum ZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні спільно з Фондом Східна Європа створено онлайн-курс «Мова меморіалів» на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло!
Від 2014-го, а особливо – з 2022 року, суспільний запит на увічнення трагічних подій російсько-української війни постійно зростає. Чому нові проєкти викликають потужні дискусії та навіть скандали? На які зразки меморіальних практик може орієнтуватись українське суспільство? Чи маємо ми створити принципово нову мову меморіалів у контексті війни?
Протягом цього курсу ви дізнаєтеся:
- як «читати» меморіал як текст;
- які основні візуальні форми та прийоми використовуються в меморіалах;
- які етапи пройшла у своєму розвитку світова меморіальна мова;
- які елементи мови меморіалів існують вже багато століть, а які – виникають тільки в останні десятиліття;
- як філософські поняття допомагають зрозуміти «меседжі» меморіалів;
- як меморіал може лікувати соціальні рани, а може – провокувати роботу з важкими питаннями минулого;
- які меморіали в різних країнах змінили уявлення про роботу з минулим;
- чи може меморіальна мова змінюватись, і чи важливі тимчасові меморіали;
- чим відрізняється меморіал від контрмонументу;
- яка роль відвідувачів у функціонуванні меморіалів.
Для кого цей курс?
Цей курс – для представників громад, які відчувають важливість створення меморіальних об’єктів на своїй території, для освітян, представників влади та громадянського суспільства. Курс також може бути корисним для всіх, хто цікавиться питаннями роботи з минулим та пам’яттю, відчуває необхідність підвищити власний рівень експертності для формування позиції щодо нових меморіальних проєктів в Україні.
Структура курсу
- Лекція 1. Мова пам’яті: навіщо потрібні меморіали?
- Лекція 2. Читаємо мову меморіалів.
- Лекція 3. Меморіали загоюють рани, завдані війною.
- Лекція 4. Місця пам’яті.
- Лекція 5. Контрмонументи.
- Лекція 6. Тимчасові меморіальні інсталяції.
Онлайн-курс підготовлений платформою культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» в межах програми The Post-War Memory Culture in Ukraine («Культура пам'яті в повоєнній Україні»), що втілюється за підтримки Швейцарії, та за підтримки forumZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні.
Реєстрація на курс: https://courses.zrozumilo.in.ua/register?course_id=course-v1:eef+EEF-050+March2023&enrollment_action=enroll
Зміст цього відео є відповідальністю Громадської організації «Музей сучасного мистецтва» і платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та може не відображати поглядів Швейцарської Конфедерації / Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії, а також Освітньої онлайн-платформи Зрозуміло! та Фонду Східна Європа.