Станично-Луганська селищна громада
Щастинський район, Луганська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

5 грудня – Міжнародний день волонтерів

Дата: 05.12.2024 09:00
Кількість переглядів: 33

Фото без опису

Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку було проголошено рішенням 40-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 1985 року на знак визнання важливої ролі добровольчих та інших організацій у соціальному й економічному розвитку суспільства.

У середині 19 століття розпочався розвиток волонтерського руку в Україні. У той час створювались різноманітні громадські організації, що опікувались лікарнями для малозабезпечених, притулками, безкоштовними їдальнями. Волонтери також навчали грамоті (особливо на західноукраїнських землях), створювали підрозділи Товариства тверезості та опікувались будинками для безхатченків. У 1868 році у Львові запрацювала культурно-освітянська організація товариство «Просвіта», у 1894 − товариство «Сокіл», а у 1900 − ідеологічне товариство «Січ». У 1912 також за Збручем почав діяти «Пласт» − скаутський рух, який виховав не одне покоління волонтерів, пропагує ідеологію добровільної помочі.

У 1914 році, після створення добровольчого легіону Українських Січових Стрільців, місцеве населення частково взяло на себе витрати пов’язані із його забезпеченням. В Україні також активно діяли організації Червоного Хреста, особливо під час російсько-турецької, російсько-японської та Першої світової війн. На західноукраїнських землях від самого початку Першої світової війни рух розпочав запис у сестри милосердя для роботи в шпиталях та лікарнях для бідних. А 1918 року він офіційно оформився саме в Україні під назвою «Товариство Червоного Хреста України».

Активним початком відновлення активного волонтерського руху вважається 1992 рік, коли створюється служба «Телефон довіри», в якій працювали виключно волонтери. Згодом виникають організації, що реалізовують різні соціальні проєкти допомоги важкохворим, багатодітним сім’ям, одиноким людям похилого віку, інвалідам. Активно розвивається напрям боротьби з розповсюдженням СНІДу та допомоги наркозалежним. У перші роки незалежності ефективно працюють напрями волонтерства під егідою релігійних організацій, особливо протестантських церков. У травні 1998 року Україна серед інших країн Центральної та Східної Європи, а також кількох країн Азії розпочала реалізацію регіональної програми, «Ініціатива з роботи на добровільних засадах». Головною метою програми є відновлення руху волонтерів у згаданих країнах як запоруки громадського суспільства та незворотності демократичних перетворень, збільшення частки добровільної праці громадян, спрямованої на розв’язання конкретних проблем.

В Україні на законодавчому рівні волонтерство як діяльність вперше було визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 1895 «Про затвердження Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг». Зазначеним документом було визначено, що волонтерська діяльність ґрунтується на таких засадах: добровільність та доброчинність; законність; гуманність та гідність; спільність інтересів і рівність прав її учасників; гласність; відповідальність; конфіденційність.

Наступним кроком держави у визнанні волонтерської діяльності стало прийняття у 2011 році Закону України «Про волонтерську діяльність» (зі змінами). Ним, зокрема, визначено, що волонтерська діяльність – це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги. Також були окреслені основні засади та напрямки такої діяльності.

У 2015 році Постановою Кабінету Міністрів України № 556 було затверджено Порядок надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності. Про волонтерський рух в Україні сьогодні з захопленням говорять у багатьох країнах світу, називаючи це явище унікальним. Найбільше українців ставало активними волонтерами під час Студентської революції, Помаранчевої революції. Із 2013 року український волонтерський рух отримав нові напрямки діяльності під час Революції Гідності, анексії Криму та російсько-української війни.

Саме завдяки багатотисячній армії волонтерів Україна змогла відстояти свій європейський вибір, зупинити агресію росії у 2014 році. З 24 лютого волонтерський рух в Україні не просто посилився, а й набув міжнародних масштабів. Тисячі українців, які вимушено виїхали з території України, почали допомагати не лише своїм співвітчизникам, а й формувати волонтерську допомогу для військовослужбовців та цивільних, що постраждали внаслідок російської агресії. За роки російсько-української війни майже кожен громадянин України став волонтером, роблячи все можливе для нашої Перемоги! 
Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь