Станично-Луганська селищна громада
Щастинський район, Луганська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Індустріальні парки: що це таке і як знайти місце для бізнесу

Дата: 06.05.2025 10:57
Кількість переглядів: 45

Фото без опису

Що таке індустріальний парк

Індустріальний парк (ІП) — це промислова територія для бізнесу. ІП має усю необхідну інфраструктуру, де підприємства можуть швидко запускати та масштабувати свою діяльність.  

Зазвичай індустріальні парки розташовуються за межами або на околицях міст: поблизу автомагістралей, залізничних вузлів, портів або аеропортів. Такі локації зручні для постачання сировини та доставки готової продукції. Адже необхідні комунікації часто вже підведені: електроенергія, водопостачання, каналізація, дороги, інтернет.  

Не індустріальним парком єдиним, або інші промислові території

Окрім індустріальних парків, є ще промислові вузли — історично сформовані скупчення великих промислових підприємств у певному місті чи регіоні. Вони можуть бути між собою пов'язані, але здебільшого створювались без єдиного плану, навколо вже наявної інфраструктури — залізниць, складів, енергетичних об’єктів. Іншими словами, вузол — це "як склалося", а індустріальний парк — "як задумали та збудували". 

Крім того, є ще технопарки та наукові парки. Якщо в ІП створюють продукт, то ці парки сфокусовані на розвитку технологій та наукових досліджень. Вони можуть бути частиною індустріального парку, доповнюючи його інноваціями. Це дає змогу здійснювати повний цикл: від ідеї до готового продукту.

Хто створює індустріальні парки та хто в них працює

В індустріальному парку є дві ключові сторони: ініціатор і учасник. 

Ініціатор — це той, хто пропонує створити парк і запускає весь процес. Ним може бути: 

  • держава або місцева влада, якщо вони володіють землею й мають на це повноваження, 
  • приватна особа чи компанія, яка є власником або орендарем земельної ділянки, придатної для розміщення парку. 

Учасник — це бізнес, який працює в ІП. Тобто будь-яка компанія, незалежно від форми власності. Втім, є кілька умов: 

  • компанія має бути зареєстрована в межах парку, 
  • мати договір з керуючою компанією парку, 
  • працювати в дозволених парком сферах. 

Іншими словами, учасник не може просто орендувати приміщення й робити там що завгодно — його діяльність має відповідати концепції парку і законодавству.

Функціональне призначення індустріальних парків

Кожен парк має своє чітко визначене функціональне призначення. Саме воно визначає, які галузі будуть тут працювати, який тип бізнесу залучатиметься, яку роль парк відіграватиме в розвитку регіону. 

Індустріальні парки створюються для того, щоб: 

  • залучати інвестиції; 
  • розвивати регіони; 
  • запроваджувати нові технології; 
  • створювати робочі місця; 
  • сприяти сталому розвитку.

Що можна і що заборонено виробляти в індустріальному парку

За законом України, на території індустріального парку дозволена діяльність у сферах: 

  • переробної промисловості; 
  • переробки промислових та побутових відходів; 
  • альтернативної енергетики; 
  • зберігання енергії; 
  • ІТ та електронних комунікацій; 
  • науково-технічних розробок. 

Проте індустріальний парк призначений не лише для виробництва. Тут можна розташовувати: 

  • офіси учасників, керуючої компанії, банків, сервісних компаній; 
  • навчальні заклади всіх рівнів — від дитсадків до вишів; 
  • лабораторії, акселератори, наукові парки; 
  • конференц-зали, простори для подій; 
  • виробничі, складські та логістичні приміщення; 
  • інженерну інфраструктуру (електрика, вода, зв’язок тощо); 
  • пожежні частини, озеленення, інфраструктуру для поводження з відходами; 
  • інші об’єкти, якщо це не суперечить закону. 

Водночас є чіткі обмеження. Наприклад, тут заборонене виробництво підакцизних товарів, за винятком біопалива, біокомпонентів, продукції з альтернативної енергетики та деяких видів транспорту (легкові авто, мотоцикли, вантажівки, автобуси тощо). 

Також не допускається діяльність, яка підлягає ліцензуванню за окремими пунктами Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Йдеться про азартні ігри, охоронні послуги, виробництво алкоголю, тютюну та інших специфічних напрямів. 

Як розвиваються індустріальні парки в Україні

Поштовхом до розвитку індустріальних парків в Україні стало повномасштабне вторгнення. Понад 1,5 тисячі підприємств були змушені релокуватися і шукати не просто земельні ділянки, а вже готові промислові об’єкти для відновлення виробництва. 

Другим важливим чинником стало ухвалення у середині 2022 року пакету законів, які стимулювали інтерес до індустріальних парків з боку потенційних резидентів. Створити парк — не проблема, але залучити до нього бізнеси було складніше. Саме ці зміни допомогли заповнити ІП підприємствами, надавши необхідні можливості. 

У 2023 році держава виділила фінансування ІП у розмірі 1 млрд грн на 2024 рік, що також посилило зацікавленість. Згодом у 2024-му Україна вперше за довгий час показала себе як приваблива країна для запуску виробництва. Як пише Property Times, навіть в умовах війни індустріальні парки доводять свою ефективність. І це помітили міжнародні гравці.

Наприклад, у Білій Церкві британська Unilever зводить завод засобів гігієни, фінська Peikko (підприємство з виробництва будматеріалів). Німецька InTiCa Systems уже має сертифікований завод для електромобільної галузі. Тим часом в ІП на Рівненщині Kronospan інвестував 200 млн євро у нову лінію з виробництва OSB-плит.

Попри все, головним рушієм розвитку промисловості в Україні залишаються саме українські бізнеси. Це підтверджують цифри. У 2024 році 31 парк зареєстровано офіційно, що стало історичним рекордом для України. Для порівняння, у 2023 році було 13 парків.  

Водночас реально працюючих парків щонайменше 21. Йдеться про ті, де вже є інфраструктура, збудовані об’єкти, керуюча компанія та принаймні одне підприємство. Очікується, що у 2025 році таких парків стане близько 30.

Фото без опису

Серед найбільш популярних сфер для розвитку на ІП — агросектор, харчова промисловість, будівельні матеріали, склади, логістика та об’єкти подвійного призначення.  

Держава активно інвестує у розбудову парків, адже попри війну та складні умови, попит на сучасну виробничу інфраструктуру не зменшується. Зокрема, його формують як українські компанії, так і міжнародні інвестори, які прагнуть використовувати переваги ІП. Статистика підтверджує ефективність цієї моделі: 1 Га індустріального парку створює 50 нових робочих місць, а кожен $1 державних інвестицій привертає $6 приватних вкладень. 

Держава підтримує розвиток індустріальних парків через програму «Зроблено в Україні». Учасники парків мають право на пільги, як-от звільнення від ПДВ на імпорт обладнання, 10-річне звільнення від податку на прибуток за умови реінвестування, а також знижені ставки на землю та нерухомість.

Де подивитися перелік індустріальних парків

Міністерство економіки розробило каталог індустріальних парків і постійно його оновлює. Це зручний інструмент, який допомагає підприємцям швидко зорієнтуватися, оцінити переваги кожної локації та прийняти рішення. Каталог охоплює всю Україну.

Фото без опису     

Індустріальні парки України                                                                                                                                                                                                                                

Кожна сторінка каталогу присвячена окремому парку з усіма технічними деталями:

  • Спеціалізація парку. Доступні варіанти для різних напрямів: від машинобудування до легкої промисловості. 
  • Інфраструктура. Є інформація про комунікації, дороги, залізницю, енергопостачання тощо. 
  • Географія. Кожен парк описаний детально: площа, тип власності землі, кількість учасників, доступність транспорту, відстань до портів. 
  • Пільги. Тут про податкові та інвестиційні стимули, що пропонуються резидентам.

Зараз українські компанії все частіше вибирають готові приміщення замість земельних ділянок. Це обумовлено необхідністю швидкого відновлення виробництва і логістики. Також бізнес уже не питає про комунікації, оскільки вони апріорі мають бути на території парку або поруч (до 500 м) з вільними потужностями.

Стратегії розвитку індустріальних парків

Україна має чітке бачення розвитку індустріальних парків. Уряд ухвалив стратегію на 2023–2030 роки, яка спрямована на створення сучасної промислової інфраструктури. Мета — залучення інвестицій, створення робочих місць, розвиток інновацій, підтримка експорту й покращення умов для виробництва. Стратегію розраховано на підтримку як українських, так і міжнародних інвесторів. Ознайомитись із документом можна за посиланням.

Джерело


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь